Wczytuję dane...

Domowy warsztat stolarski wg zasad

Jeśli mieszkasz w prywatnym domu i aktywnie prowadzisz gospodarstwo domowe, prawdopodobnie zastanawiałeś się nad pomysłem wyposażenia domowego warsztatu stolarskiego. Aby w przyszłości pracować tam tak wygodnie, jak to możliwe, ważne jest, aby wziąć pod uwagę kilka punktów.

Istnieje 6 ważnych wymagań dotyczących organizacji warsztatu stolarskiego, których spełnienie może zagwarantować bezpieczeństwo i komfort pracy.
BEZPIECZEŃSTWO PRZECIWPOŻAROWE
Zakłada uziemienie na gniazdach i maszynach. Również w warsztacie stolarskim obowiązkowa jest gaśnica znajdująca się w dostępnym miejscu. Gaśnica powinna być proszkowa, zdolna do gaszenia wszelkich materiałów łatwopalnych i urządzeń elektrycznych. Dodatkową gwarancją bezpieczeństwa będzie obecność specjalnego pojemnika z piaskiem i specjalnych środków do gaszenia pożaru.
DOSTĘPNOŚĆ WENTYLACJI
W odpowiednio wentylowanym warsztacie pracuje się znacznie wygodniej. Nawet najprostsza wymuszona wentylacja jest w stanie usunąć pył drzewny, który może powodować szereg poważnych chorób przy ciągłym wdychaniu. Ponadto obecność dużej ilości trocin i pyłu w warsztacie znacznie zwiększa ryzyko pożaru, ponieważ materiały te są bardzo łatwopalne.
Izolacja akustyczna
Idealna lokalizacja warsztatu stolarskiego to oddzielne pomieszczenie w odległej części letniego domku z dala od pomieszczeń mieszkalnych. Jeśli nie ma możliwości takiego umieszczenia, lepiej pokryć wszystkie ściany warsztatu specjalnymi materiałami tłumiącymi hałas. Pomoże to chronić innych przed ciągłymi głośnymi dźwiękami z warsztatu.
DOBRE OŚWIETLENIE
Zarówno naturalne, jak i sztuczne oświetlenie powinno być tak dobre, jak to tylko możliwe, ponieważ zależy od niego nie tylko zdrowie oczu, ale także bezpieczna praca na maszynie. Dlatego ważne jest, aby zapewnić dodatkowe oświetlenie miejsca pracy.
OGRZEWANIE POMIESZCZEŃ
Podczas całorocznej pracy w warsztacie zaleca się ogrzewanie pomieszczenia grzejnikami olejowymi lub na podczerwień. Zapewni to sprawność maszyn, stworzy optymalny mikroklimat dla tarcicy, poprawi warunki pracy.
UKŁAD PRZESTRZENI
Podczas projektowania domowego warsztatu stolarskiego z niewielką ilością sprzętu idealny będzie pokój o powierzchni 11-15 metrów kwadratowych. m. minimum dopuszczalne-6-10 metrów kwadratowych. m.

https://allegro.pl/uzytkownik/Belmash