Wczytuję dane...

Jak wybrać łuparkę do drewna opałowego?

Jak wybrać łuparkę do drewna opałowego?

 

Rozłupywanie drewna opałowego może być trudnym i wyczerpującym fizycznie zadaniem, szczególnie jeśli jesteśmy zaangażowani w ten proces na stałe. W takiej sytuacji warto rozważyć zakup łuparki do drewna z silnikiem elektrycznym lub benzynowym, która może okazać się nieocenioną pomocą w gospodarstwie domowym. Z jego pomocą proces rozłupywania drewna opałowego jest znacznie szybszy. Pomyślimy o tym, jak wybrać " żelaznego drwala?

 

Konstrukcja łuparki do drewna.

Większość łuparek do drewna opiera się na tej samej zasadzie, co praca ręcznym tasakiem. Maszyna używa brutalnej siły i ostrego ostrza, aby rozłupać kłody wzdłuż włókien. W automatycznych łuparkach do drewna kłody są umieszczane między ruchomymi i statycznymi częściami urządzenia, gdzie są dzielone. Ruchoma część może być tasakiem lub popychaczem – nie ma to wpływu na wydajność pracy. Jednak najważniejszym elementem urządzenia jest mechanizm napędowy ruchomej części. Jego prędkość i moc mają kluczowe znaczenie dla czasu potrzebnego na przygotowanie drewna opałowego. Istnieje kilka opcji projektowania łuparek do drewna. Najpopularniejsze opcje to bezwładność (kinetyczna metoda rozłupywania) i hydraulika. Rozważymy każdy z nich. Nie będziemy omawiać łuparek świdrowych, ponieważ są to bardzo proste urządzenia, które nie wymagają szczegółowego opisu działania i są przeznaczone głównie do użytku domowego.

 

Hydrauliczne łuparki do drewna.

Kluczowymi węzłami są:

  • silnik (elektryczny lub benzynowy);
  • pompa olejowa, napędzana silnikiem i wytwarzająca ciśnienie płynu w układzie hydraulicznym;
  • siłownik hydrauliczny, który przekształca ciśnienie płynu w ruch wzdłużny popychacza urządzenia.

Działanie mechanizmu łuparki do drewna jest kontrolowane przez dźwignię, która ma dwie stałe pozycje. Zmiana dźwigni otwiera zawór, umożliwiając przepływ oleju do cylindra hydraulicznego i aktywując mechanizm ruchu popychacza. Hydrauliczny napęd ruchomej części rozwija dużą siłę (od 4 ton i więcej). Jednocześnie ma dużą bezwładnością. System potrzebuje czasu, aby wytworzyć wystarczające ciśnienie do rozłupania kłody, co zajmuje średnio od 10 do 30 sekund. Ogólnie zmniejsza to szybkość pracy. Ponadto, układ hydrauliczny wymaga regularnej konserwacji. Bez kosztownej profesjonalnej obsługi, użytkownik ryzykuje utratę gwarancji na maszynę. Konieczne jest monitorowanie poziomu oleju i regularna wymiana tego samego oleju. Należy również regularnie usuwać powietrze z obwodu oraz uważnie monitorować stan węży wysokociśnieniowych, aby zapobiegać ich najmniejszym uszkodzeniom. Jednak wszystkie te wady rekompensowane są przez główną zaletę: wysoką siłę rozszczepiania. W niektórych profesjonalnych modelach ta siła może wynosić nawet kilkadziesiąt ton.

 

Inercyjne, bezwładnościowe, kinetyczne łuparki do drewna.

Łuparka do drewna typu inercyjnego jest znacznie prostsza. Elektryczny lub spalinowy silnik obraca koła zamachowe łuparki do drewna. Dzięki czemu gromadzi się energia kinetyczna potrzebna do rozłupywania drewna opałowego. W momencie rozpoczęcia cyklu dzielenia kłody, dźwignia mechanizmu przenosi się do pozycji roboczej, aby zęby koła zamachowego i zębatki popychacza zostały zazębione. Następnie popychacz kieruje kłodę w kierunku ostrza tasaka. Popychacz powraca do pozycji wyjściowej pod wpływem mocnych sprężyn powrotnych. Główną zaletą takiej łuparki do drewna jest brak układu hydraulicznego. Ten mechanizm jest prostszy, bardziej niezawodny i prawie darmowy w utrzymaniu. Ponadto, łuparka kinetyczna działa szybciej, dzieląc kłodę w 1-2 sekundy.

Jednak ten typ mechanizmu roboczego ma istotną cechę, na którą należy zwrócić szczególną uwagę przy wyborze. Zgodnie z zasadami fizycznymi, siła kinetyczna, która dzieli kłodę, jest wprost proporcjonalna do masy kół zamachowych. Dlatego jeśli całkowita masa łuparki do drewna jest niższa niż 110 kg, ciśnienie kinetyczne uzyskiwane podczas jej pracy będzie zbyt małe, aby działać wydajnie. Tak więc, taka łuparka do drewna nie poradzi sobie z naprawdę dużymi kłodami. Podobnie jak nie rozłupiesz dużej kłody małą siekierą w rękach, tak samo nie osiągniesz rezultatu za pomocą lekkiej kinetycznej łuparki do drewna.

 

Główne cechy łuparek do drewna

 

Siła rozszczepiania (rozłupywania).

Kluczowy parametr: od tego zależy wydajność łuparki do drewna. Wskazuje, jaką siłę ściskającą wytwarza się między popychaczem a tasakiem i jaką siłę wywiera wpływ na kłodę podczas rozłupywania. Standardem dla domowych łuparek do drewna jest siła rozłupywania do 10 ton. Natomiast modele przeznaczone do użytku komercyjnego powinny mieć wartość tego parametru powyżej 15 ton. Im wyższa wartość siły rozszczepiania, tym łatwiej maszyna poradzi sobie z rozłupywaniem drewna opałowego. Jeśli weźmiesz niewystarczająco mocne urządzenie, zbieranie drewna opałowego się zamieni w formalną udrękę. Warto pamiętać: nie ma dwóch identycznych kłód. Wiele zależy od gęstości i wilgotności drewna, obecności sęków i t. p. Ważne jest, aby zrozumieć: aby uzyskać gwarantowany wynik podczas pracy z różnymi rodzajami drewna, wymagana jest duża siła rozłupywania.

 

Moc.

Ten parametr jest bezpośrednio związany z siłą podziału. Charakteryzuje moc silnika w łuparce do drewna. Aby osiągnąć większą siłę ściskającą, potrzebny będzie silnik o większej mocy, co najmniej 2000 W.

 

Sposób umieszczenia kłody.

Zgodnie z tym kryterium, łuparki do drewna dzielą się na dwa typy:

– z poziomym rozmieszczeniem kłody;

– z pionowym rozmieszczeniem kłody.

Łuparki do drewna o małej mocy (segment domowy) i łuparki kinetyczne zwykle wykorzystują układ poziomy. Chodzi o ergonomię i wygodę użytkowania maszyny. Małe kłody są lekkie, dzięki czemu łatwiej jest je umieścić poziomo. Większe i dłuższe kłody są łatwiejsze do cięcia za pomocą pionowych maszyn. Nie muszą być podnoszone na dużą wysokość, a sam przedmiot obrabiany jest bardziej stabilny na łożu urządzenia.

 

Wymiary łóżka i waga.

Wymiary łóżka wskazują na maksymalny rozmiar kłód, które może przetworzyć łuparka do drewna. Jakie parametry są tutaj ważne?

Maksymalna długość kłód: W łuparkach do drewna o małej mocy nie przekracza 40-50 cm, w profesjonalnych modelach pionowych długość przedmiotu obrabianego wynosi 50-110 cm.

Maksymalna średnica kłód: Łuparki do drewna z segmentu domowego zwykle dzielą kłody o średnicy 20-25 cm, potężne profesjonalne modele są w stanie pracować z kłodami o średnicy 30-40 cm. Łuparka do drewna jest w istocie prasą, która rozwija dość znaczną siłę ściskającą. Konstrukcja musi mieć przyzwoity margines bezpieczeństwa, aby wytrzymać pojawiające się obciążenia. Łóżko i rama nośna maszyny są wykonane z grubościennego metalu. Dlatego nawet niezbyt mocne maszyny zwykle ważą co najmniej 40 kilogramów. Masa niezawodnych profesjonalnych modeli powinna przekraczać 100 kg.

 

Opcje wyboru.

Do użytku domowego (do ogrzewania domu piecem lub kominkiem) wystarczy łuparka do drewna o sile rozłupywania do 10 ton, wyposażoną w mechanizm hydrauliczny. Szczególnie jeśli sezonowe zużycie drewna opałowego jest niskie (6-10 m³). Wymiary podzielonych kłód dla takiej jednostki wynoszą do 50 cm długości i do 25 cm średnicy. Należy jednak być cierpliwym i poświęcić czas na przygotowanie drewna opałowego, ponieważ cykl pracy hydraulicznych łuparek do drewna wynosi około 20 sekund, więc nie można oczekiwać szybkiego przygotowania. Jeśli zbiór drewna opałowego musi być stale zaangażowany i w dużych ilościach, należy preferować potężne modele kinetycznej zasady działania. Na przykład, jeśli utrzymujesz kotłownię, kompleks łaźni lub sprzedajesz gotowe drewno opałowe. Najlepszym wyborem będą kinetyczne łuparki do drewna o sile rozłupywania powyżej 15 ton.

Tak samo jeżeli nie masz dużo wolnego czasu, a chcesz go poświęcić rodzinie lub innym ważnym zajęciom, najlepszym wyborem będą kinetyczne łuparki do drewna o sile rozłupywania powyżej 15 ton.

 

Wynik.

Na rynku dostępnych jest wiele modeli łuparek do drewna, zarówno pionowych, jak i poziomych, hydraulicznych i kinetycznych. Najwięcej propozycji dotyczy hydraulicznych łuparek, ponieważ są one łatwe do produkcji, dzięki możliwości zastosowania standardowych elementów hydraulicznych i wymagają minimalnego parkowi maszynowego dla producenta. Natomiast produkcja niezawodnej kinetycznej łuparki do drewna jest niemożliwa bez posiadania dużych maszyn do obróbki ciężkich części metalowych.

Jeśli chcesz podzielić długie (ponad 55 cm) kłody, zdecydowanie powinieneś zwrócić uwagę na pionowe hydrauliczne łuparki do drewna.

Wielkość sezonowego zbioru drewna opałowego ma również znaczenie przy wyborze, ponieważ przy cyklu pracy około 20 sekund nie należy oczekiwać, że się uda zebrać więcej niż 10 m³ drewna w rozsądnym czasie.

 

Cena – koszt. Warto zwrócić uwagę, że są to różne pojęcia.

Koszt produkcji niezawodnych, masywnych zębatek oraz obróbka ciężkich, odpowiednio wyważonych kół zamachowych wiąże się z koniecznością zastosowania drogich stali o wysokiej wytrzymałości, które są przetwarzane na dużych maszynach.

Ze względu na zastosowanie ujednoliconych, standardowych podzespołów w konstrukcji hydraulicznej łuparki do drewna, jej cena jest znacznie niższa. Koszt obsługi jest wyższy, a niezawodność zależy w dużej mierze od wykwalifikowanej i terminowej obsługi.

Przy intensywnym użytkowaniu, koszt obsługi hydraulicznej łuparki do drewna może przekroczyć cenę zakupu już w dość krótkim czasie.

Niezawodność kinetycznej łuparki do drewna zależy wyłącznie od jakości użytych materiałów i solidności konstrukcji. Obsługa kinetycznej łuparki jest praktycznie bezkosztowa i można ją wykonać samodzielnie.

https://allegro.pl/uzytkownik/Belmash